Mapa, podľa ktorej budete vedieť komu dať svoj krúžok

Autor: Peter Hric | 22.2.2020 o 21:35 | (upravené 22.2.2020 o 21:52) Karma článku: 3,79 | Prečítané:  1401x

Je týždeň pred voľbami a teda je čas, aby sme sa rozhodli nie len pre konkrétny politický subjekt, ale aj pre konkrétnych štyroch kandidátov, ktorým dáme svoj krúžok.

Keďže na Slovensku stále máme len jeden volebný obvod, môže sa jednoducho stať, že práve váš región nebude v parlamente zastupovať žiaden poslanec. (Veď napokon aj po voľbách v roku 2016 nás v parlamente zastupovali prakticky Bratislavčania.)

Je vysoko pravdepodobné, že kandidát, ktorý pochádza z vášho regiónu, bude lepšie rozumieť problémom vášho regiónu, prípadne obce. Preto je veľmi vážnym kritériom pre náš krúžok aj fakt, odkiaľ daný kandidát pochádza. A keďže je veľmi zložité študovať kandidátky všetkých politických subjektov, tak mám pre vás super pomôcku.

Je to jednoduché:

 1. Otvoríte si mapu
 2. Priblížite si vašu obec
 3. A nájdite vašich susedov - kandidátov
 4. Ak vás kandidáti niektorých politických subjektov nezaujímajú, stačí odkliknúť danú stranu v legende vpravo.

Nie sú tie mapy krásne? Vďaka mapám sa môžete dozvedieť také veci, ktoré by ste sa bez máp dozvedeli len veľmi ťažko. Napríklad:

 1. Už na prvý pohľad je vidieť, že najviac kandidátov čakajúc na parlamentné kreslo je z Bratislavy a okolia. Do širšieho okolia môžeme zarátať aj Podunajskú nížinu a Považie. V týchto regiónoch je výrazne viac kandidátov, ako napríklad na strednom Slovensku.

   

 2. Súťaž o najviac “bratislavsko-centrický” politický subjekt vyhrala koalícia PS/Spolu. Z Bratislavy pochádza až 49 kandidátov, teda prakticky každý tretí kandidát, a výrazná časť kandidátov pochádza z okolia nášho hlavného mesta.

   

 3. Pravdepodobne nás neprekvapí, že strany Most-Híd a Maďarská komunitná spolupatričnosť majú väčšinu kandidátov z obcí, v blízkosti našich južných hraníc. Druhá menovaná strana má len jednu výnimku, kým dosluhujúca koaličná strana sa nebála navrhnúť viacerých kandidátov aj zo severnejších regiónov.

   

 4. Dá sa povedať, že ďalšie politické subjekty sa snažia ponúkať kandidátov z rôznych regiónov Slovenska

 

 

Ďalšie zaujímavé fakty a zistenia nechávam na vaše samoštúdium. :-)

Tak dúfam, že aj táto mapa vám pomôže lepšie si vybrať toho svojho kandidáta, ktorý si zaslúži krúžok - keď už kvôli ničomu inému, tak aspoň kvôli šanci zviditeľniť vašu obec.


Do krúžkovania priatelia!

 

PS1: Ak nájdete nejakú chybu, prosím dajte mi vedieť, aby som to hneď opravil

PS2: Na mape sú tie politické subjekty, ktoré v prieskume agentúry AKO pre TA3 v januári tohto roku mali viac ako 1%. Zvyšné strany nie je možné z technických príčin zobraziť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Chorí so zdravými majú spoločné sociálne zariadenia, píšu ľudia zo štátnych karantén

Premiér má vraj informáciu, že si v karanténe ľudia robia žúrky.

Dobré ráno

Dobré ráno: Matovič nemusí zostať premiérom

Čo sa deje vo vládnej koalícii a ako krízu zvláda Igor Matovič.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ešte chvíľu v tomto duchu a príde slovexit

Takto sme si tú transparentnosť nepredstavovali.


Už ste čítali?