Dámsky oddíl

Autor: Peter Hric | 17.6.2015 o 23:43 | Karma článku: 3,91 | Prečítané:  328x

Vo vlakoch ste sa pravdepodobne už stretli s miestami určenými pre invalidov, seniorov či matky s deťmi. Neviem, či ste vedeli, no existujú aj sedadlá pre ženy. A ak si na ne sadne muž, má pravdepodobne postarané o zážitok. 

S priateľkou sme pred pár dňami cestovali vlakom do Česka. Ako to býva, na vlak sme dobehli v hodine dvanástej a do prvého voľného kupé sme si zadýchaní narýchlo sadli. Popri „rozdýchavaní“ športového výkonu sme si ale všimli, že na dverách je nápis: Dámsky oddíl. So štipkou irónie som si pomyslel, že ma snáď odtiaľ sprievodca nevyhodí. A tak sme si s priateľkou sedeli a zhovárali sa.

Po chvíli cestovania do kupé vošli štyria muži. Ani sa nestihli usadiť a vošla do kupé asi 50 ročná žena: „Ale tohle je dámsky oddíl a tamhle je moje místo.” Partia mužov sa zasmiala, že sa príliš dlho neohriali a odišli. My sme s priateľkou uvoľnili žene jej miesto pri okne a sadli sme si ku dverám kupé. Po chvíli prišiel sprievodca, skontroloval nám lístky a cesta pre mňa s priateľkou naďalej nerušene pokračovala. (Niečo také, ako keď Elán spieval o „Vymyslenej”.)

Po chvíli si žena pohybom ruky zavolala okoloidúceho sprievodcu, ktorý otvoril dvere a ona mu vraví:

 

„Prosím Vás,  není tohle dámsky oddíl?”

„Áno je.”

„Tak nemněli by tady být jenom dámy?!”

„A… Ak Vám to vadí, tak,” otočil sa na mňa, „prosím Vás, aby ste si našli iné miesto.”

 

Zavrel dvere kupé a odišiel. Nechápavo som sa otočil na pani a hovorím:

„Prosím Vás, ja Vám prekážam?”

„Né, neberte to osobne, ale když je to raz dámsky oddíl…”

„No dobre, ale ja Vám prekážam?”

„To je absolútne irelevantní. Když je to dámský oddíl, tak si myslím, že by tady mněli být jenom dámy! Jde o princip!”

„Aha, takže vy uprednostňujete pravidlá pred zdravým rozumom, hej?”

„Každý si představuje pod pojmom zdravý rozum něco jinýho…”

„No áno, vy pravidlá a ja zas zdravý rozum,” vravel som zbierajúc si svoje veci.

„Neviem, či ste si všimli,” pokračujem, “ ale som tu s dámou. A vďaka Vám musí teraz kupé opustiť aj táto dáma! ” Pani odpovedala len ťukaním si do mobilu.

 

Teda neostávalo nám nič iné, iba sústrediť sa na to, aby som nepodľahol emóciám, zbaliť si veci a odísť. Na rozlúčku som tejto veľmi milej pani ešte zaprial: „Prajem Vám šťastný feministický život!” A šli sme s priateľkou hľadať nové miesto...

 

            Neskôr som si uvedomil, že som spravil chybu. Uveril som tomu, že na to miesto pri jej nesúhlase nemám právo. Poviem to takto. Mám právo sedieť na miestach určených pre invalidov, starých ľudí či tehotné ženy. Samozrejme, ak príde jedna z týchto osôb so záujmom sadnúť si na moje miesto, je  mojou povinnosťou bez jediného slova sa postaviť a uvoľniť ho. Dovtedy, domnievam sa, mám na to miesto právo aj ja. Analogicky predpokladám, že to tak bude aj v „Dámskom oddíle”. Predpokladám, že tento oddiel nebol vytvorený (hoci do istej miery nechápem, prečo bol vlastne vytvorený) na to, aby sa tam ženy mohli ísť vycikať, alebo vyskúšať novú podprsenku. Predpokladám, že tento oddiel bol vytvorený na to, aby si na dané miesta mohli sadnúť dámy, a teda majú prednostné právo pred pánmi. Ale tiež predpokladám, že dovtedy tam majú právo sedieť aj páni (zvlášť, ak sú s dámami). Či?

 

… A možno som len hnusná mužská bezcharakterná sviňa…

 

PS: Osobne úprimne ľutujem ženu, ktorá počas cestovania nestrpí prítomnosť muža na vzdialenosť jedného sedadla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?