Pravda o Bezákovi alebo Zbierka klebiet

Autor: Peter Hric | 10.3.2014 o 13:43 | (upravené 10.3.2014 o 13:58) Karma článku: 6,95 | Prečítané:  495x

Hneď ako som sa dozvedel, že Šebastián Labo napísal brožúrku o kauze Bezák, tak som zisťoval spôsob ako ju zohnať a prečítať. Konečne sa ozvala aj druhá strana. Obávam sa ale, že sa ozvala takým zvláštnym spôsobom, že sa jej iba ťažko verí.

 

V prvom rade som od knižky očakával, že aspoň minimálnym spôsobom vysvetlí, prečo bol biskup odvolaný. Tieto dôvody bolo treba v knihe hľadať, alebo si na ne čakať do posledných riadkov. Z kontextu som pochopil, že podľa Laba je dôvodom na odvolanie biskupa hlavne to, ako sa správal po jeho odvolaní.

 

Chyby po jeho odvolaní

Problémom bolo, že sa na kázni deň pred odvolaním tváril ako „chudáčik", po tej mu navyše celý kostol „liturgicky absolútne nevhodne" zatlieskal. Ďalej problémovým bola obhajoba „skrachovaného" a „chabého kresťansko-demokratického politika" Mikloška; dobré vzťahy s inými politkmi „liberálnymi katolíkmi" a s „heretikom" a „nepriateľom katolíkov" Hríbom; zástupy veriacich „fanatikov" a „hulvátov", ktorí keďže protestovali pred veľvyslanectvom, tak prostestovali aj proti štátu, teda aj proti pápežovi; ohovárania a klamstvá v liberálnych a protikatolíckych televíziách. Tieto vyjadrenia, a to mi dáte za pravdu, nie sú zrovna otvorené objektívnej pravde a dialógu.

V závere tiež nájdeme, že biskupova „prvá a zásadná chyba" bola, že tvrdí, že mu nebolo nič povedané. Druhá klamstvo súvisiace s jeho odvolaním, a následne boj proti Cirkvi a pápežovi. Ďalšie jeho chyby boli nestráženie jednoty, znepokojenie Vianoc a neposlúchnutie Svätého Otca. Hlavným dôvodom odvolania je teda to, čo nasledovalo po odvolaní?

 

Chyby pred jeho odvolaním

 

Ale aby sme autorovi nekrivdili... Značný priestor sa venoval aj biskupovým chybám ešte počas jeho pôsobenia v diecéze. Začal biskupskou vysviackou, kde sa tváril ako „generál - hrdina" a „skvelý herec" a dodal ešte vetu „Veď Ty už od začiatku svojho biskupského úradovania si sa necítil vo svojom vnútri katolíckym kňazom". Autor, zdá sa, vie presne, ako sa biskup cítil. Osobne (ale priznávam, že len zo záberov) sa mi nezdal ako hrdina. Ako sa cítil, to si fakt neodvážim povedať a už vôbec nebudem mieriť na tak osobnú záležitosť, ako je jeho kňazstvo.

 

Lampa a Pohoda

Ďalšími chybami bola samozrejme Lampa a Pohoda. Vyjadrenie, že „Boh je najväčší Pohoďák" bolo vážnym prehreškom a obmedzením Všemohúceho, Láskavého a Nepochopiteľného Boha. Ja som ho pochopil ako toho, čo vie byť aj na Pohode, keď ho tam niekto zavolá a toho, kto môže byť blízkym aj pre tú skupinu ľudí, ktorá sa na festivale nachádzala. Nevidím problém ani v tomto vyjadrení, hoci ho dogmatika neuvádza.

Autor uvádza: „Bezák na otázku Štefana Hríba, či tá „oplátka" je DOSLOVA telom Ježiša Krista, odpovedal: „Nie, to nie je DOSLOVA"" Toto je vec, ktorá ma prekvapila. Videl som tú reláciu, mňa veľmi oslovila, mám ju aj stiahnutú, ale túto vážnu chybu biskupa som si nikdy nevšimol. Dodatočne som pochopil, že som si ju všimnúť ani nemohol.

V skutočnosti sa Hríb pýta: „To myslíte doslovne?" Bezák prikyvuje: „Doslovň... Nie doslovné. To je faktické" a vysvetľuje, „lebo „doslova" to hovoríme len o slovách. Skutočne je to tá realita, ktorej veríme." Ak tu niekto hľadá chybu, tak len chytá za slovíčka, čo nie je zrovna prejav otvorenosti ku pravde. Navyše neskôr je v knihe uvedené, že mal jasne uviesť, že „v Hostii, ktorú veriaci prijíma, prijíma skutočné Telo Pána Ježiša Krista". Osobne nevidím v týchto vyjadreniach veľký rozdiel. Dúfam, že nebudem vyhlásený za heretika.

 

Iné výčitky

Z viacerých autorových vyjadrení sa mi zdá, že aj vyjadrenia, ktoré nie sú tak ľahko spochybniteľné, sú kvôli forme celého listu a kvôli iným zvláštnym vyjadreniam jednoducho nehodnoverné. Mohol by som sa ďalej venovať ďalším zvláštnym tvrdeniam, ktoré z môjho pohľadu, ak aj boli problémové, tak boli zveličené, a akoby schválne nepochopené. Často sú v knihe príbehy všelijakých ľudí, ktorý niečo povedali, alebo autor píše, že už počul aj...

 

Ďalej ja osobne sa schválne nevyjadrujem k finančným problémom diecézy. K tomu akokoľvek chcem, tak neviem zaujať objektívny postoj. Nechcel by som skĺznuť do toho, aby som rozoberal klebety.

Tiež sa mi zdá, že biskup bol vykreslený ako vrchol pýchy a samoľúbosti. Tá charizma, ktorou ľudí oslovoval a privádzal k Bohu, jeho dar reči, ktorým vedel zložité veci povedať jednoducho, jeho vyžarujúca snaha o pochopenie... To sú veci, ktoré ľudia vidia a cítia. A tiež sú to veci, ktoré nikto z predstavených nijakým spôsobom neocenil. Náznak ocenenia by možno bol náznak objektívneho nazerania na problematiku.

 

Jediný problém

Zo slov autora listu a zo slov biskupa, ale čítam jeden hlavný problém. Tým je vzťah biskupa s ostatnými predstaviteľmi Cirkvi. Škoda, že sa tento problém preniesol na všetkých veriacich. A prosím neriešme teraz, kto začal, a kto bol prvý, a kto mohol čo spraviť inak. Vo vzťahu je to vždy o dvoch. Tu z môjho pohľadu spravili chybu obe strany. Ale to, bohužiaľ, žiaden blog nevyrieši. Ale ani diskusná relácia. Ale ani kniha plná útokov.

 

Záver

Obávam sa, že tak, ako sa viceprovinciál jezuitov vyjadril, táto kniha jednoducho nespĺňa ducha vzájomnej lásky, úcty, pokoja a pravdy. A bez lásky ako... Čo chceme vyriešiť?!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?