Stereotyp vs. evolúcia

Autor: Peter Hric | 20.10.2013 o 16:50 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

V poslednom čase niektoré diskusie na internete vnímam oveľa silnejšie. Zdá sa mi, že sa viac začalo diskutovať o základných pohľadoch, ktoré sa celkom priamo týkajú človeka. Z toho celého čítam také dva základné pohľady a to pohľad konzervatívny a pohľad liberálny. Pomôže nám stereotyp, alebo sme svedkami evolúcie, ktorej sa treba podriadiť? Je správne to, čo nám je dané, alebo to, čo si vyberieme? Teraz sa pokúsim veľmi krátko rozobrať dve(viac by sa ani mne nechcelo čítať) konkrétne podtémy z môjho pohľadu.

 

Emancipácia žien

Toto je téma, ktorá podľa môjho názoru veľmi často (ak nie vždy) skĺza do nerelevantných diskusií.

Je istý problém- postavenie ženy v spoločnosti. Úplne chápem názory, že ženy by nemali byť nijak diskriminované, keď si hľadajú svoje zamestnanie, alebo keď ho už aj majú, tak by nemali mať iný plat, ako ich rovnocenní kolegovia, alebo...  Podľa môjho názoru, určite je nesprávne myslieť si, že žena nie je rovnocenný partner s mužom. A to je asi niečo, čo niekedy mužské ego prijíma ťažko. Som presvedčený o tom, že pohľad tohto mužského ega by sa mal postupom času (najlepšie hneď) transformovať do snahy o vzájomnú spoluprácu a akceptáciu mužov a žien a vylúčiť akúkoľvek diskrimináciu.

Nerelevantnosť diskusii podľa mňa spočíva v snahe o akési dokázanie, že žena je vlastne taká istá ako muž. A dôkazy sú biologické a empirické a evolučné a... Som presvedčený o tom, že tak ako sa muži a ženy odlišujú telesne, tak sa odlišujú aj v ostatnom. Vo veľa veciach sú rovnakí, vo veľa veciach sú podobní, a vo veľa veciach sa odlišujú. A som presvedčený o tom, že práve táto inakosť nás má presviedčať o tom, že spolupráca má oveľa väčší význam ako individuálna priebojnosť. Nepáči sa mi, keď sa táto inakosť deformuje. Ženy sú iné ako muži, a muži sú iní ako ženy. A nemyslím si, že je to nejaký problém, dokonca ani vtedy, keď je tu snaha o odstránenie diskriminácie.

Zdá sa mi, že odstránenie inakosti ďalej vedie ku zrelativizovaniu základných pojmov ako je napr. pohlavie. A to si myslím, že s emancipáciou žien nemá fakt nič spoločné.

 

Pohľad na rodinu

Túto tému otvárajú skôr tí, ktorí považujú „tradičnú" rodinu za jedinú správnu formu rodiny. Ostatní sú presvedčení o tom, že doba sa už predsa posunula a je čas vytvoriť nové formy rodiny.

Vyzerá to tak, že argument „tradičnej" rodiny(muž, žena a deti)  má medzeru v samotnej realite.  Sme svedkami rodín rozvedených, ak rodiny nie sú rozvedené papierovo, tak aspoň reálne, ak nie sú reálne rozvedené, tak počúvame o domácnostiach v ktorých vládne napätie, strach, alkoholizmus, vzájomný nezáujem, komunikačná neschopnosť... O fungujúcich úplných rodinách počujeme málokedy. Preto zdá sa budúcnosťou fungujúcich manželstiev je práve registrácia a zrovnoprávnenie homosexuálnych zväzkov.

No boli by to úplné rodiny? Ak úplná rodina, je muž, žena a deti, bola by to úplná rodina, keby tam chýbala žena, alebo muž? Nebol by to krok dozadu? Nešlo by o podporu neúplnej rodiny? A vôbec nešlo by o zrelativizovanie pojmu „rodina"?

Preto je podľa mňa dôležitejšie hľadať spôsoby, ako podporiť úplné rodiny, nie ako vymyslieť ďalšiu neúplnú rodinu. Preto si myslím, že je dôležitejšie hľadať riešenia  a prvotnú príčinu nefungujúcich rodín, ako sa tváriť, že je tu už úplne iná doba, ako bola pred pár rokmi. Som presvedčený o tom, že viac treba rozmýšľať nad tým, ako pomôcť, nie nad tým, ako spraviť ešte jeden krok dozadu.

 

Asi všetci cítime, že sa chceme niekam pohnúť, že niektoré veci, s ktorými sa bežne stretávame, že už jednoducho nefungujú, že sú prekonané. Avšak často uvažujem aj nad tým, či rozvoj je natoľko výrazný, že treba radikálne zmeniť všetky naše stereotypy a začať budovať niečo nové. Či predsa len v tých našich stereotypoch nie je aj niečo, čo treba zachovať. A tiež rozmýšľam nad tým, že či jediná zmena, ktorú máme všetci vykonať, je prestať sa sústrediť na vlastné problémy a otočiť pohľad aj okolo seba. Či jediná vec, čo nám naozaj chýba nie je náhodou láska k bežným ľuďom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?