Všetci sme si rovní, niektorí sme si rovnejší

Autor: Peter Hric | 10.7.2013 o 21:32 | (upravené 23.7.2013 o 12:16) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  518x

Rovnosť je slovo, ktoré sa zdôrazňuje na môj vkus až príliš často. Napriek tomu sa mi zdá, že práve tam, kde by sme ho mali tak nejako prirodzene cítiť, práve tam chýba.

(Inšpiráciou na napísanie tohto blogu bola diskusia pod článkom Boj o hodnoty, ktorý som napísal pred dvoma týždňami)

Rovnosť hodnoty názorov

(Len v krátkosti) Z diskusii sa mi zdá, že niektoré názory jednoducho nie sú povolené. Nežijeme predsa v stredoveku(mimochodom je to moje obľúbené slovné spojenie), a tak sú niektoré názory jednoducho zlé.

Podľa mňa všetky názory sú hodnotné, pretože každý sa pozerá na problematiku z iného uhla. Je podľa mňa dôležité, aby sme sa učili akceptovať názory druhých a neznižovali sa na vulgárnu argumentáciu. Všetky názory sú rovnocenné a žiadne nie sú rovnocennejšie.

Rovnosť práva na život

Môj konzervatívny(i keď ja by som to skôr nazval osvedčený) názor je, že každý človek má právo na život. Opakujem. Každý. (Ešte raz) Každý. To znamená, či je to muž, alebo žena, či je to dieťa alebo dospelý; postihnutý alebo športovec; homosexuál alebo heterosexuál; pápež alebo utečenec... Všetci sú si v tomto práve rovní. Rovní znamená, že ak by som mal pocit, že toto právo môžem niekomu zobrať, tak som na veľkom omyle.

Otázka ale je, čo je to život. Niekto môže povedať: „Je celý život na vozíku, veď snáď to už ani nie je život" alebo „Veď už len kúsok mu chýba do smrti, tak mu pomôžme" alebo „Je to len zhluk buniek, nedokáže to myslieť- to chceš nazývať životom?" Chcem...

Zdá sa mi, že veľmi rýchlo sa učíme, ako z nášho života odstraňovať ľudí, ktorí potrebujú našu pomoc, namiesto toho, aby sme im pomohli a dali im vedieť, že aj ich život má hodnotu. Zdá sa mi, že musíme prestať rozlišovať medzi „viac živými" a „menej živými" a začať chápať život ako právo každého človeka.

Vravíte si, dobre, ale to, čo je v tele matky ešte nie je človek. Áno. Dá sa na vec pozrieť aj z toho hľadiska, že je to len akýsi zhluk buniek, že to ešte nič neznamená. Podľa mňa diskusia ohľadom ešte nenarodených detí zašla zbytočne ďaleko. Trošku odbočím- kedy človeku končí život? Keď prestane chodiť? Keď prestane myslieť? Vtedy, keď mu prestane biť srdce.

A mne sa zdá, že práve cez túto analógiu môžeme presunúť ťažisko diskusie o živote niekde úplne inde. Kedy človeku začína biť srdce? Možno ste nevedeli, že v 21.dni tehotenstva. A podľa mňa sa môžeme baviť o tom, či to dovtedy je život, alebo to nie je život. Ale od tohto dňa by podľa mňa diskusia o živote nenarodeného dieťaťa mala byť jednoducho jasná.

A myslím si, že na toto bude chcieť Národný pochod za život poukázať: Každý jeden človek a každý život je vzácny a má zmysel. A ak niekto nemá pocit, že jeho život ešte má zmysel- treba mu dať vedieť, že jeho život má zmysel. A kto má pocit, že život niekoho iného nemá zmysel- treba mu dať vedieť, že všetci sú si rovní a nikto nie je rovnejší, a teda nemôže rozhodovať o živote niekoho iného.

Dalo by sa hovoriť ešte o všelijakých iných rovnostiach, kde neplatia a mali by, a kde platia a nemali by. Schválne sa ale do toho nepúšťam, aby som neotvoril zbytočne veľa tém v jednom článku naraz. Chcel som len vyjadriť, že hodnota života je tá hodnota, pre ktorú sa podľa mňa oplatí bojovať viac ako o hocičo iné. Život je základ. To ostatné sú pomyje. Ak si niekto myslí, že môže rozhodovať o živote iných, tak je na omyle. Minimálne toto je to, v čom sme si všetci rovní. Ak sa v tomto nezhodneme, v čom potom?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?