Protipóly v kauze Bezák

Autor: Peter Hric | 30.6.2013 o 15:58 | (upravené 23.7.2013 o 12:16) Karma článku: 8,41 | Prečítané:  303x

Časový odstup po odvolaní biskupa Bezáka nám umožňuje pozrieť sa na vec trošku s nadhľadom a tie veci, ktoré sme kedysi vnímali emotívne môžeme dnes uchopiť snáď trošku racionálnejšie.

 

Neviem, či za uplynulý rok od biskupovho odvolania bolo dňa, kedy by som si na problém odvolania a problémy s tým súvisiace vôbec nespomenul. Som dostatočne starý na to, aby som nad týmito vecami uvažoval, a aby som ich pokladal za dôležité. Zároveň som dostatočne mladý na to, aby ma rozmýšľanie nad týmito témami až tak neznechucovalo. Postupnými úvahami sa mi zdalo, že dôsledkom kauzy Bezák bolo vytvorenie istých protipólov, ktoré by z môjho pohľadu možno vôbec nemuseli byť.

Bezák vs. biskupi

Bezák a biskupi kedysi neboli v protipóle. Aspoň ja som to tak vnímal, že napriek tomu, že som v istom smere biskupa Bezáka vyhľadával, nebral som to tak, že je úplne iný od ostatných biskupov. Vnímal som to tak, že každý z biskupov má čo priniesť do Cirkvi. Teraz to môžeme vidieť aj na pápežoch. Pápež František je možno viac sympatickejší, usmievavejší a priamejší ako bol pápež Benedikt XVI., no napriek tomu bol emeritný pápež obrovským prínosom pre vývoj Cirkvi.

Dnes je z Bezáka a biskupov vytvorený jeden veľký protipól. A stále sa zamýšľam nad tým, čo by sa dialo, keby zo strany biskupov prišlo poďakovanie za činnosť arcibiskupa a výzva k pokračujúcej pastorácií. Osobne si myslím, že by žiadna kauza Bezák ani nebola a všetci by sme to vnímali len ako akúsi zmenu postu arcibiskupa. Alebo keby napríklad biskup Bezák po tichu riešil problém pochybného odvolania bez útokov na predstaviteľov Cirkvi.

Pápež vs. pravda

Treba si najprv povedať, že pápež je jednoducho pápež. Ten si môže odvolávať koho chce, kedy chce. Nemusí ani udať dôvod. No fajn. Na chvíľku si predstavte, že ste pápež. Viete si predstaviť, že v rámci nejakej nedele poobede si zmyslíte, že bez dôvodu si odvoláte nejakého biskupa? Veď sranda musí byť.

Chcem povedať, že pápež na to mal nejaký dôvod. A keďže nie je možné, že by pápež riešil všetky problémy úplne do detailov, tak tento problém riešil na základe nejakých informácií. Otázka je, či boli tieto informácie pravdivé, alebo zavádzajúce. A ďalšia otázka je, že ak boli informácie zavádzajúce, či je naozaj správne sa rozhodnutím nezaoberať, hoci rozhodnutie spravil samotný pápež.

Poslušnosť vs. otvorenosť

Na tejto kauze je pre mňa zaujímavé aj to, že aj zo slov poslušnosť a otvorenosť sa spravili nesúvisiace až protipólne hodnoty. Nie je možné byť otvorený a zároveň byť poslušný tomu komu mám slúžiť. Ba práveže otvorenosť a transparentnosť sa stala v istom smere zakázanou. Iba uvažujem nad tým, či práve uzavretosť nie je prejavom toho, že nie je všetko v poriadku.

Jednota vs. jedinečnosť

Ďalšie dve hodnoty, ktoré sú z istého pohľadu protipólne. Ak chceš, aby bola jednota, musíš vyzerať a robiť všetko tak, ako robia všetci. Ak v istom zmysle vytŕčaš z radu, je to dôkaz toho, že nemáš záujem o jednotu. Jednota by podľa mňa mala byť v hodnotách a priam by nemala byť v jedinečnosti spôsobu evanjelizácie. Ak je jeden cieľ, nezáleží na tom koľko je ciest.

Katolík vs. pohan

V poslednom období sa vytvoril taký celkom častý a zvláštny argument o ideálnom kresťanovi. Totiž dobrého kresťana spoznáte okrem iného podľa toho, s kým sa stretáva. Biskupovi Bezákovi bolo často krát vyčítané, že ho obhajujú a obklopujú ľudia, ktorí s Cirkvou až tak veľa nemajú, a teda aj to hovorí o biskupovom akomsi morálnom statuse. Zaujímalo by ma, aký morálny status by podľa tohto kritéria mal samotný Kristus.

Myslím si, že na odstránenie tohto protipólu si stačí čítať Bibliu, alebo tiež by stačilo byť citlivejší na výzvy pápeža Františka.

Záver

Vytvorenie protipólu Bezák vs. biskupi mi príde zo všetkých protipólov najzbytočnejšie a zároveň sa mi zdá, že bolo základom pre vytvorenie ostatných protipólov. Zdá sa mi, že je dôležitejšie ako akási „rehabilitácia" biskupa Bezáka, aby sa tento protipól odstránil.  Tiež považujem za veľmi dôležité, aby postoj k tejto kauze nebol kritériom pre jednotu Cirkvi, alebo pre jej chod.

Myslím si, že aj z tejto kauzy sa dá zobrať dosť pozitívneho. Je čas zobrať zodpovednosť na seba, postaviť sa a dať si otázku: Čo môžem ja spraviť preto, aby aj vďaka mne bola Cirkev lepšia?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?