Luník IX trochu inak

Autor: Peter Hric | 9.8.2012 o 14:23 | (upravené 9.8.2012 o 14:30) Karma článku: 13,17 | Prečítané:  637x

Luník IX. Sídlisko, ktoré obchádza každý Košičan z diaľky. Sídlisko, ktoré poznáme snáď len zo správ a z youtubu. Sídlisko prezentované ako kopa odpadkov a neprispôsobivých občanov. Vraj bez budúcnosti, vraj časovaná bomba. Za týždeň intenzívneho žitia na tomto sídlisku som tu našiel niečo, čo mi málokto z vás uverí.

 

Počas spomínaného týždňa som telefonoval s jednou kamarátkou a pochválil som sa jej, že robím na Luníku IX dobrovoľnícku činnosť. V šoku a s obavami sa ma opýtala, či som nejako špeciálne zaočkovaný. Odpovedal som jej, že to mi fakt nenapadlo, a že to tam vôbec nie je také hrozné. Jej argumentácia sa opierala o blog ktorý nedávno čítala na internete od panej, ktorá býva blízko tohto sídliska. Čo bolo pre mňa zaujímavé, že ja som ju nevedel prehovoriť o tom, čo som tam videl ja. Mala jednoducho svoj obraz.

V prvom rade nechcel by som o tomto sídlisku vytvárať nejaké idealistické predstavy. To by mi asi nevyšlo. Pri vchádzaní do tohto sídliska vám ako prvé udrú do oči deti hrajúce sa v špinavom potoku, odvážnejší chlapci sa pozerajú dievčatám pod sukne, nájdete aj v celku nedôverčivé pohľady starších Rómov. Ak máte jasný cieľ, nechajú vás ísť, prípadne sa vám prekvapivo milo pozdravia, alebo položia nejakú kontrolnú otázku. Je tu určite živšie ako na ktoromkoľvek inom sídlisku. Hudba hrá z bytov, deti sa naháňajú, dospelí pozerajú z okien, z času na čas prejde okolo staré auto zo stiahnutými oknami a Rytmusom v podmaze. Ak ste na ulici dlhšie tak stretnete aj opitých mužov, či fetujúce deti, ktoré Vám niečo vyčítajú.

Mojím geografickým cieľom na tomto sídlisku bolo vždy saleziánske stredisko. Robil som dobrovoľníka na tábore. Deti si zaplatili 2€ na týždeň a prišli ráno, obed mali doma a prišli aj poobede. Hrali sme s nimi hry, rozprávali sme sa s nimi, a všetko čo k táborom patrí od náháňačiek až po tancovanie. Asi sa pýtate ako všetci, čo im tento príbeh rozprávam: A to vás počúvali? Poviem Vám, že som bol prekvapený, že tieto deti boli často poslušnejšie a určite oveľa vďačnejšie ako deti pochádzajúce zo slušných rodín(keďže to viem porovnať). Do týchto detí sa vkladá energia a dobrovoľníci s nádejou očakávajú osobnostný a kultúrny rast týchto detí.

Možno si vravíte: utópia. No spomínaného dobrovoľníka som robil s hŕstkou dobrovoľníkov pochádzajúcich z tohto sídliska. Práve to je tá motivácia, kvôli ktorej píšem tento blog. Myslím, že každý z Vás by bol prekvapený s akou láskou sa títo ľudia vedia vložiť do tejto činnosti. Mladí, ktorí možno kedysi boli ako celé sídlisko, no dnes vedia, že chcú ísť iným smerom. Mladí, ktorí chcú dávať, ktorí sa usmievajú, mladí ktorých keby ste poznali, tak by ste za nich dali aj ruku do ohňa. Mladí, ktorí chcú budovať novú generáciu na tomto sídlisku.

Možno ste prekvapení, ale aj takíto ľudia žijú na tomto sídlisku. Veríte, že ak sa do toho zanietení vložia, tak že ich bude stále viac? Kto si všimne týchto ľudí? Kto si dá tú námahu aby ich spoznal a uveril, že sa nemusí báť ich prijať za svojich susedov? Akú majú títo mladí šancu, že by sme ich prijali medzi seba ako seberovných? A vôbec, veríte, že sú na tomto sídlisku aj slušní ľudia?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?