Protest Gorila, alebo môžu opice vyhnať Gorily?

Autor: Peter Hric | 5.2.2012 o 0:14 | (upravené 5.2.2012 o 21:40) Karma článku: 8,03 | Prečítané:  237x

Priznávam, zúčastnil som sa protestu Gorila v Košiciach, no odchádzal som odtiaľ dosť zmätený. Síce som poznal všetky body tohto protestu a nie so všetkými som súhlasil, stále som bol presvedčený o tom, že je potrebné vyjadriť nespokojnosť s korupciou v slovenskej politike. Neviem, či to bol protest proti korupcii. Ani by som to nenazval protest Gorila. Bol to jednoducho Protest.

Na úvod by som povedal, že som celkom nepochopil akékoľvek prepojenie s novembrom 89. Možno je to kvôli tomu, že s výnimkou športových podujatí a vianočných trhov sa v uliciach zhromaždilo od vtedy najviac ľudí. Aj keď podstatný rozdiel by som videl v mojom presvedčení, že opice nevyženú Gorily. Vyženú ich iba slušní ľudia a slušným spôsobom.

Kvalita rečníkov vystupujúcich na pódiu bola, myslím si, pomerne dosť slabá. Práve tam som strácal orientáciu v tom, že o čom je vlastne tento protest. Protest proti skorumpovaným politikom, alebo proti všetkým politikom? Protest proti nejakému odhalenému spisu alebo proti systému? No treba povedať, že rozprávať dlho a oničom, síce nevie úplne každý, ale možno som čakal trochu viac. Ale treba povedať, že každý dobrý prejav sa vždy ukončil veľavýznamným výkrikom: "Gorily do basy!"

Jedna vec, čo mi tam prišla nepríjemná, bola atmosféra toho, že nikde inde nie je horšie ako na Slovensku. Z toho mi bolo jasné, že protest nevyplynul z národnej hrdosti a z túžby aby tu bolo lepšie, ale z nenávisti voči ľuďom na vysokých postoch. Na proteste zaznel aj citát "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí!", ktorý ale určite na mieste neplatil. Skôr lož vyprodukovala stále gradujúcu nenávisť.

Fascinuje ma tiež myšlienka vytvorenia Ústavy cez Internet a myšlienka toho, že každý z nás by sa vlastne vďaka sociálnym sieťam mohol stať politikom.  Takže vlastne prostredníctvom médií, ktoré by nám podali skreslené informácie, by sme my všetci bežní ľudia, vedeli schváľovať zákony tak, ako o tom budeme presvedčení. Zodpovednosť by nemali tí, ktorých si my zvolíme, ale tí ktorí jednoducho budú mať šťastie. Ideálny model? ... Desný model.

Vrcholom programu bolo spievanie hymny, ktoré skončilo po prvej slohe búrlivým potleskom. Neviem, či si niekto uvedomil, že naša hymna má aj druhú slohu, ak áno tak to asi nikto nepovažoval za dôležité.

Chcem povedať. Ja som nemal dobrý pocit z tohto protestu. Problém korupcie prerástol do nenávisti voči všetkým politikom. Za pravdou treba ísť, ale nie výkrikmi, že sme vraj všetci v..., ale slušným vyjadrením nášho názoru. Keď som pri tom. Nie je najlepšie vyjadriť náš názor vo voľbách? Nie je lepšie neupadnúť do nihilizmu ale naďalej sledovať dianie a snažiť sa nachádzať pravdu? Nech aj vo vyjadreniach nášho nesúhlasu láska zvíťazí nad nenávisťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?