Môj postoj (ako inak) k referendu

Autor: Peter Hric | 31.1.2015 o 1:14 | Karma článku: 5,23 | Prečítané:  233x

Úvod – ten si prečítate na ľubovoľnom blogu, že koľko sa o referende popísalo, a že ma často mrzí spôsob diskusie, a tak ďalej. Poďme radšej k veci

Ľudia sa tak zvláštne občas vyjadrujú o tom, že na čo nám je takéto referendum, nikomu nechýba, nič nerieši... Akokeby čakali na nejaké revolučné referendum, ktoré zmení celý štát od základov a k lepšiemu. Toto také nie je (aj keď si to občas niektorí myslia). Otázka teda znie, akú zmenu prinesie toto referendum. Odpoveď je podľa mňa vtipná a z mojich úst (čítaj klávesnice) asi aj prekvapujúca: ŽIADNU! A paradoxne to je dôvod, pre ktorý som rozhodnutý sa referenda zúčastniť. Toto referendum nechápem ako masovú revolúciu, skôr ho chápem jednoducho ako prevenciu – zachovať prioritnú dôležitosť tomu, čo si to zaslúži.

Prvú otázku chápem ako zvýraznenie exkluzivity manželského zväzku - muž a žena, ako ideálny stav a priorita v spoločnosti. Odpoviem, áno.

Následne druhá otázka odvracia pozornosť na dieťa. Každé dieťa si zaslúži exkluzivitu. Otázka samozrejme znie, či by mu v iných typoch zväzkov nebolo lepšie ako tam, kde sa práve nachádza. Zodpovedať sa na to určite nedá do všetkých možných dôsledkov. A to je (opäť paradoxne) dôvod, prečo aj tu odpoviem áno. Zdá sa mi to trošku ako experimentovanie, ktoré si tie deti nezaslúžia.

Odpoveď na tretiu otázku je pre mňa úplne najjednoznačnejšia a prekvapuje ma, že to tak nevníma drvivá väčšina Slovákov. Je totiž pravdepodobné, že v budúcnosti bude pre mňa veľmi dôležitá. Ak budem mať pocit, že v tak citlivých oblastiach sa moje dieťa učí v škole úplne somariny, budem môcť si ho nechať doma a vysvetliť mu to sám. Ak ten pocit mať nebudem, tak ho nechám v škole.

Tak toľko asi môj postoj – dúfam, že som nebol príliš intolerantný :-)

A ešte jedna vec... tie prieskumy (z tohto týždňa a zo septembra) si interpretujem kúsok inak ako to robia média, a myslím si, že je veľká šanca na to, aby referendum bolo úspešné. (Ten môj optimizmus ma raz zabije:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?